Logo

#USOPYollarda, Ankara ve Gaziantep’te Avrupa Hareketlilik Haftası etkinliklerine katıldı

Avrupa Komisyonu’nun sürdürülebilir kentsel hareketlilik konusundaki en önemli farkındalık kampanyası olan Avrupa Hareketlilik Haftası 16-22 Eylül tarihleri arasında Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde kutlandı. #USOP Yollarda mobil tanıtım aracı da önce 19 Eylül’de trafiğe kapatılan Bahçelievler 7.caddede ardından da 21 Eylül ise Gaziantep Festival Parkındaki etkinliklere katılarak, Avrupa Hareketlilik Haftasına destek verdi.

Bu sene 20.yılını kutlayan Avrupa Hareketlilik Haftasının temasını “Sürdürülebilir Ulaşım, Sağlıklı ve Güvenli Hareketlilik” konuları oluşturdu. Kentsel sürdürülebilir hareketlilik konusunda itici güç konumunu her yıl daha da sağlamlaştıran Hareketlilik Haftasına yine binlerce şehir ve kasaba katıldı. Hareketlilik Haftasında belediyelerin ulaşım planlamasının ve toplu ulaşım sisteminin geliştirilmesi, bisiklet ve yaya yollarının artırılması, vatandaşların ise bireysel araçlar yerine alternatif ulaşım metotlarıyla seyahat etmesi hedefleniyor. Ülkemizin de arasında olduğu toplum 53 ülkeden 3057 şehir ve kasabanın katıldığı etkinliklerde, Türkiye 617 katılımcısıyla açık ara birinci sırada yer aldı. Türkiye’yi 467 katılımcıyla İspanya izledi.

Hareketlilik Haftasının Ankara’daki etkinliğine, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Marjanne de Kwaasteniet ve Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş ile çok sayıda başkentli katıldı. “Arabasız kent günü” kapsamında bisiklete binildi, 7. Cadde renkli görüntülere sahne oldu.

Gerek Ankara gerekse Gaziantep’teki etkinlikler sırasında #USOPYollarda mobil tanıtım aracı ziyaretçilerini de ağırladı. Ziyaretçiler arasında halk dışında, Büyükelçi Meyer-Landrut, Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, EGO Genel Müdürü ve beraberindeki heyetler de vardı. USOP altındaki projeler hakkında bilgi alan ziyaretçilere, projelere ve programa ilişkin broşürler ve promosyon malzemeleri takdim edildi. Aynı zamanda Hareketlilik Haftasını kalıcı bir anıya çevirmek isteyenler için dışarıya bir fotoğraf stüdyosu (Green Box) kuruldu, fotoğraf çekimleri gerçekleştirildi.

Fotoğraflar