Logo

FIDIC – Yılın Projesi Ödülü Halkalı Kapıkule Demiryolu Projesinin

FIDIC Sözleşmeleri Kullanıcı Ödülleri, FIDIC sözleşme formlarının kullanımındaki mükemmelliğin anlaşılması ve dünyanın dört bir yanından işbirliği yoluyla iyi uygulama örneklerinin paylaşılması için son üç yıldan beri her yıl düzenli olarak yapılmaktadır. Ödüllerin amacı, FIDIC Sözleşmeleri kullanıcı topluluğunu bir araya getirmek, mükemmelliği ve en iyi uygulamaları tespit ederek ödüllendirmek ve FIDIC sözleşmelerinin profilini küresel ölçekte yükseltmektir.

Covid-19 pandemisinin bir sonucu olarak ortaya çıkan zorluklara rağmen FIDIC, bu sene toplam 21 proje, kuruluş, şirket ve bireyden oluşan güçlü bir kısa liste oluşturdu. Uluslararası yargıç ve arabulucu Sör Vivian Ramsey'in başkanlık ettiği Birleşik Krallık, İsviçre, Fransa, Çin, Kenya ve Maldivler gibi ülkelerde FIDIC adına görev yapan, alanlarında uzman kişilerden oluşan jüri heyeti, Yılın Projesi, Yılın İş Sahibi, Yılın Danışmanı, Yılın Hukuki veya Profesyonel Hizmetleri, Yılın Eğitmen(ler)i, Yılın Arabulucu(ları), Yılın Stratejik Ortaklıkları, Yılın Altın Prensipleri ödülleri olmak üzere birçok kategoride kazananları seçmekte zorlandı.

9 Aralık 2021, Perşembe günü Türkiye saati ile 16:35’de düzenlenen çevrimiçi ödül töreninde Halkalı – Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi’nin Çerkezköy – Kapıkule Kesimi İnşasına ait Müşavirlik İşi “FIDIC – Yılın Projesi” ödülünü kazandı. Jürinin Halkalı – Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi’ni seçmesindeki en önemli etkenler böyle yüksek profilli bir projede sürdürülebilirliği teşvik etmede FIDIC sözleşmesinin kullanımı ve projenin yapım esnasında çevredeki biyoçeşitliliğe gösterdiği özen oldu.