Logo

Yüksek Hızlı Tren Hattı’na AB katkısı

Ulaştırma Operasyonel Programı kapsamında yürütülen “Ankara-İstanbul Tren Hattının Köseköy-Gebze Kesiminin Rehabilitasyonu ve Yeniden İnşası Projesi”, Ankara ile İstanbul’u birbirine yaklaştıran yüksek hızlı tren hizmetine önemli bir katkı sağladı.

Türkiye yüksek hızlı trenle 2007’de tanıştı… İstanbul’a kadar uzayacak biçimde tasarlanan hatta tren yolculukları önce Ankara - Eskişehir arasında çalışmaya başladı. Toplam 245 kilometre uzunluğundaki bu hatta yolculuk sadece 90 dakika sürüyordu. Halkın hatta ilgisi yoğun oldu. Sıra, hattı İstanbul’a kadar uzatmaya gelmişti. Bu amaçla yapım çalışmaları başladığında, Avrupa Birliği de IPA I mali fonları aracılığıyla hattın yapımına katkı yapmak istedi. Ve ortaya “Ankara-İstanbul Tren Hattının Köseköy-Gebze Kesiminin Rehabilitasyonu ve Yeniden İnşası Projesi” çıktı. Yapımını Salini, Kolin ve G.C.F. ortaklığının üstlendiği hattaki çalışmalara 2011’de başlandı.

Ankara - İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı ana projesi tasarlanırken amaçlar ve dolayısıyla sağlanacak yararlar da şöyle sıralanmıştı:

Ankara ve İstanbul arasındaki ulaşım süresini kısaltmak,

Rahat ve güvenli bir ulaşım sistemi sağlamak,

Ulusal ulaşım ağında demiryolunun payını artırmak,

Egzoz gazının neden olduğu çevre kirliliğini en aza indirmek için Ankara ve Eskişehir arasında bulunan karayolunun trafik yükünü azaltmak.

Hatta yüksek standartlar

“Ankara-İstanbul Tren Hattının Köseköy-Gebze Kesiminin Rehabilitasyonu ve Yeniden İnşası Projesi” temel olarak “mevcut çift hat demiryolunun sökülmesi ve yeni çift hat demiryolunun ve hattın yeni sinyalizasyonun yanı sıra elektrifikasyon ve telekomünikasyon sistemlerinin inşasını” kapsıyordu.

Hattın, komşu demiryolu hatları, sinyalizasyon, elektrifikasyon ve telekomünikasyon sistemleri ile entegre edilmesi ile hat inşası öncesi jeoteknik çalışmaların yapılması da u kapsamda gerçekleştirildi.

Hat Temmuz 2014’te işletmeye açıldı ve yolcuların yoğun ilgisiyle Yüksek Hızlı Tren Ankara – İstanbul arasında çalışmaya devam ediyor.

PROJE KÜNYESİ

Projenin Adı: Ankara-İstanbul Tren Hattının Köseköy-Gebze Kesiminin Rehabilitasyonu ve Yeniden İnşası (Rehabilitation & Re-Construction of Köseköy-Gebze Section of Ankara-İstanbul High Speed Railway Line)

AB Mali Katkısı: 171 Milyon Euro (%85)
Toplam Proje Tutarı: 201 Milyon Euro

Faydalanıcı Kurum: TCDD

YAPIM SÖZLEŞMESİ
Yüklenici Firma: Salini Costruttori S.p.A. - Kolin İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş. - G.C.F. Generale Costruzioni Ferroviarie S.p.A.

Sözleşme Tarihi: 14.10.2011
İş Başlama Tarihi: 25.11.2011
Sözleşmeye göre Geçici Kabul Tarihi: 30.11.2016

MÜŞAVİRLİK SÖZLEŞMESİ
Yüklenici Firma: ILF Mühendislik ve Teknik Dan. Taah. Ve Ticaret Ltd. Şti., ILF Beratendelngenieure ZT GmbH, Obermeyer Planen Beraten GmbH, Optim Obermeyer Proje Tek. Bilgi İşlem Merk. A.Ş. ve Neti Dan. İnşaat Ltd. Şti. Konsorsiyumu

Sözleşme Tarihi: 31.10.2011
İş Başlama Tarihi: 14.11.2011
Sözleşme Bitiş Tarihi: 30 Kasım 2018

HAT KÜNYESİ (Köseköy - Gebze)

Hattın Operasyonel Amacı: Toplu Yolcu Taşımacılığı
Hat Uzunluğu: 56 Kilometre
Hat Karakteristiği: Çift Hat, Elektrikli, İşaretlenmiş
İstasyon Sayısı: 19
Hat Kapasitesi: Günde 60 Tren
Operasyonel Tren Hızı: 250 kilometre / Saat (Köseköy – Gebze 160 Kilometre / Saat maksimum tasarım hızı)

Fotoğraflar