Logo

UDHAM 1. Proje Yönlendirme Komitesi toplantısını başarı ile gerçekleştirdi

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Araştırmaları Merkezi Başkanlığı’nın (UDHAM) yararlanıcısı olduğu, Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen “Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Araştırmaları Merkezi Başkanlığı’nın Kurumsal ve İdari Kapasitesinin Geliştirilmesi” projesi, ilk Proje Yönlendirme Komitesi Toplantısını 9 Nisan 2021 Cuma günü çevrimiçi olarak gerçekleştirdi.

Şubat 2021’de uygulanmaya başlayan UDHAM projesinin kat ettiği aşamalar ve çalışma planları toplantıda UDHAM temsilcileri, Sözleşme Makamı olan Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü AB Yatırımları (IPA) Dairesi, AB Başkanlığı ve Projenin Yüklenicisi WEglobal Danışmanlık A.Ş. katılımcıları arasında detaylı olarak görüşüldü.

UDHAM’ın kurumsal ve idari kapasitesinin artırılmasına destek sağlayan ve ulaştırma alanına yönelik bir Ar-Ge hibe mekanizmasının geliştirilmesi ve uygulanmasını amaçlayan bu proje, Türkiye’de ulaştırma sistemlerinin kaynak, zamanlama ve maliyet açısından iyileştirilmesini hedefliyor. Uygulama süresi 12 ay olan proje kapsamında; Türkiye'de daha çevreci, daha güvenli, uygun maliyetli, güvenilir ulaşım sistemleri için, sektöre yönelik araştırma, yenilik, teknoloji ve bilgi transferini destekleyecek nitelikli bir hibe mekanizması geliştirilmektedir.