Logo

Korona Virüs Pandemisinde Halkalı Kapıkule Demiryolu Hattı Çerkezköy-Kapıkule Kesimi İnşası Projesi’nde alınan tedbirler

Korona Virüs Pandemisi’nin dünyada ve ülkemizde baş göstermesinin ardından Halkalı Kapıkule Demiryolu Hattı Çerkezköy-Kapıkule Kesimi İnşası Projesi’nde bir dizi önlemler hayata geçirilmiştir.

Öncelikle pandemi durumu ile ilgili bir risk analizi yapılmış ve Covid 19 Acil Eylem planı hazırlanmıştır. Projede çalışan personele yönelik bilgilendirici tedbirler ve önleyici tedbirler olmak üzere iki başlık altında çalışmalar yapılmıştır.

Bilgilendirici tedbirler olarak ofis, yemekhane ve koğuş bölgelerine posterler asılmış, bilgilendirme epostaları atılmıştır. Tüm çalışanlara temizlik, maske ve mesafe (TMM) kuralına uyarak açık havada küçük gruplar halinde eğitimler verilmiştir.

Önleyici tedbirler olarak, başta yemekhane, ofis, servis ve temizlik işlerinde çalışanlar olmak üzere tüm çalışanlara düzenli olarak sağlık kontrolleri yapılmaktadır. Projede çalışanların her sabah ateş ölçümleri yapılarak kayıt altında alınmaktadır. Ayrıca tüm çalışanlara antikor testi uygulanmaktadır. Ofisler ve genel kullanım alanları düzenli dezenfeksiyon işlemlerinden geçirilerek gerekli hijyen koşulları sağlanmaktadır. Çalışanların dezenfektan kullanımı için birçok noktaya gerekli el dispanserleri monte edilmiştir; ayrıca her çalışana el dezenfektanı dağıtılmaktadır. Yemekhanelerde fasılalı servise geçilerek tek kullanımlık yemek tepsisi, çatal, kaşık, tuz, biber, şeker, vs. uygulaması hayata geçirilmiştir. İçme suları pet şişelerde dağıtılmaktadır. Personel taşıyan servis araçlarında bir dolu bir boş koltuk uygulamasına başlanmış, tüm servislerin hava filtreleri yenilenmiştir.

Şantiye içinde ve dışında olmak üzere beş farklı bölgede karantina merkezleri oluşturularak temas riskine karşı tedbir alınmaktadır. İşe yeni girişlerde ve izin dönüşlerinde yedi günlük karantina uygulaması yapılmaktadır. Bu çalışanlara ilk gün antikor testi yedinci gün bilgisayarlı tomografi çekimi yapılmakta ve negatif olanlara işbaşı verilmektedir.

Şantiyede ilk Covid 19 vakasına 2 Eylül 2020 tarihinde rastlanmıştır. Covid 19 testi pozitif çıkan çalışanla uzak ve yakın temasta olan diğer çalışanlar ivedilikle belirlenerek karantina altına alınmışlardır. Gelişmeler dikkatle takip edilmektedir. Şantiyelerde 7/24 sağlık ekipleri hizmet vererek sağlıklı ve güvenli çalışmayı sağlamaktadır.   

Fotoğraflar