Logo

Çevre ilk önceliğimiz!

Halkalı – Kapıkule Demiryolu Projesinin Çerkezköy – Kapıkule kesimi inşaatında yürütülen toprak işleri çevreci yaklaşımla ön plana çıkıyor.

Proje kapsamındaki toprak işleri yaklaşık 64 milyon metreküplük hacmiyle projede önemli bir yer tutmaktadır. Bu miktar 4 milyon 267 bin kamyon seferi ile taşınacaktır. Halihazırda toprak işlerinde 143 iş makinesi ve 320 kamyon çalışmaktadır.

Toprak işlerinin doğal çevreye olumsuz etkileri önceden değerlendirilerek bu etkilerin minimumda tutulması için projede çeşitli önlemler alınmıştır. Doğal çevreye verilecek olumsuz etkilerin başında toprağın hafriyatı ve taşınması esnasında oluşabilecek tozuma gelmektedir.  Zira tozuma güzergah boyunca uzanan ekili arazilerdeki ürünleri olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle tozumayı önlemek veya minimumda tutmak için düzenli aralıklarla güzergah boyunca sulama yapılması ve hafriyat kamyonlarının belirlenen hız limitlerine uymasına dikkat edilmektedir.

Sulama programının kesintisiz uygulanması için güzergah boyunca belli noktalarda sulama havuzları oluşturulmuş, buradan temin edilen su arazözlere aktarılarak kazı yapılan güzergahta düzenli olarak sulama yapılması sağlanmıştır. Sulama planı her hafta çalışma programı dikkate alınarak güncellenmektedir.

Ayrıca Lüleburgaz Şantiyesinde bir GPS Yönetim Merkezi kurulmuştur. Yaklaşık 153 kilometrelik güzergah içerisinde toprak işlerinde çalışan gerek Yüklenici firmanın gerekse Taşeron firmaların kamyonları bu merkezden anlık olarak takip edilmektedir. Kamyon sürücüleri hava, zemin, yük ve yol durumuna göre hızlarını ayarlamak  durumundadır. Kamyonlar için hız limiti azami 45 km/s olarak belirlenmiştir. Hız limitlerine uymayan kamyonlar tespit edilerek Disiplin Kurulu’na sevk edilmekte ve bunlara sırasıyla uyarı, kınama, para cezası gibi yaptırımlar uygulanmakta, bu yaptırımların en son noktası işten uzaklaştırmaya kadar gidebilmektedir.

Alınan her türlü önleme rağmen ekili alanları zarar görmüş vatandaşların şikayetleri proje kapsamında oluşturulan Yardım Masası aracılığıyla alınmakta, başvurular ivedilikle incelenerek vatandaşların mağduriyeti giderilmektedir. 

Fotoğraflar