Logo

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Sayın Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ile Dışişleri Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Sayın Büyükelçi Faruk Kaymakçı Halkalı Kapıkule Demiryolu Projesi Şantiye’sini Ziyaret Etti

Avrupa Birliği Yatırımları Daire Başkanımız Sn. Nedim Yeşil, TCDD İşletmesi Genel Müdür Yardımcısı Sn. İsmail Çağlar ve Demiryolları Modernizasyon Daire Başkanı Sn. Yılmaz Acar; Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Sayın Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ile Dışişleri Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Sayın Büyükelçi Faruk Kaymakçı ve beraberindeki heyeti tarihi Çerkezköy Tren İstasyonunda karşıladı.

Projenin başlangıç noktası olan Çerkezköy Tren İstasyonu hakkında bilgiler alındıktan sonra istasyonda Sayın Büyükelçi Nikolaus Meyer ile Dışişleri Bakan Yardımcımız Sayın Büyükelçi Faruk Kaymakçı proje hakkındaki görüşlerini paylaştılar. Sn. Meyer-Landrut, yaptığı açıklamada, projenin nerede ve nasıl yapılıyor olduğunu görmekten mutluluk duyduğunu belirtti. Demir yollarının özellikle Avrupa ile Türkiye'yi bağlaması açısından güçlendirilmesinin çok önemli olacağını düşündüğünü anlatan Sn. Meyer-Landrut, "Özellikle sürdürülebilirlik hedefleri açısından, Avrupa ile Türkiye'nin demiryolları hedeflerine ulaşması bakımından projenin çok önemli olduğuna inanıyorum. Bu proje AB'nin desteklediği en büyük altyapı projelerinden biri." dedi.

Sn. Faruk Kaymakcı ise Türkiye-AB ilişkilerinin birçok boyutu olduğunu ifade etti. Bu boyutlardan birinin Türkiye ile AB arasında mali iş birliği olduğunu aktaran Sn. Kaymakçı, "Türkiye 1999'dan beri resmi bir aday olarak, AB'nin katılım öncesi mali yardım fonlarından yararlanıyor. Bugün ziyaret edeceğimiz proje de Türkiye-AB mali iş birliğinde en önemli, en büyük proje. AB'nin yaklaşık 275 milyon avroluk bir katkısı söz konusu." diye konuştu. "Türkiye üyelik konusunda kararlıdır"  diyen Kaymakcı, proje sayesinde Halkalı-Kapıkule arasında tren hatlarının çok ciddi şekilde güçlendirileceğine işaret ederek, şöyle devam etti: "Trans Avrupa Demiryolu Ağı'ndaki üstün standartlara ulaşacak. Kargo taşımacılığında süre yaklaşık 8,5 saatten 3-3,5 saate kadar kısalacak. Yolcu seferlerinde de Kapıkule ile Halkalı arası 1,5 saate kadar düşecek. Bu çok önemli bir proje. Türkiye'nin Avrupa'nın bağlantısını oluşturmada da merkezi bir ülke konumunda olduğunu gösteriyor. Türkiye'yi diğer Avrupa ülkeleriyle bağlayacak, aynı zamanda Türkiye'nin de içinde olduğu Avrupa'yı doğu ile daha hızlı bir şekilde bağlayacak, dolayısıyla çok önemli bir proje. Bu çerçevede Ulaştırma Bakanlığımız ve Demiryollarımıza çok teşekkür ediyorum.

İstasyon ziyaretinin ardından heyet Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’ne geçerek sanayicilerimiz ile bir araya geldi. Toplantıda sanayicilerimizin ulaştırma sektörüne yönelik ihtiyaçları gözden geçirildi ve AB ile Yeşil Ajandası kapsamında gelecekte yürütülebilecek işbirliği istişare edildi.

Program kapsamında Lüleburgaz ilçesine geçilerek Halkalı – Kapıkule Demiryolu Hattı Projesinde yürütülen inşaat çalışmaları, sahadan çekilen fotoğraflarla birlikte konuk heyete anlatıdı. Toplantıda projede yürütülen inşaat çalışmalarının yanısıra Covid – 19 salgını sürecinde şantiyede alınan önlemler, zayıf vasıflı mera alanlarınn yeniden kullanılabilir hale getirilmesi için yürütülen mera ıslah çalışmaları ve projenin bölgeye sağladığı yararlar hakkında bilgilendirilmeler yapıldı. Heyet daha sonra Demiryolu Hattında incelemelerde bulundu. 

Fotoğraflar